Zirkonyum

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ / ZİRKONYUM DİŞLER

Metal desteksiz seramiklerde alt yapı materyali olarak kullanılan hem estetik hem de dayanıklı bir porselen çeşitidir. Zirkonyum destekli yapılan seramik restorasyonlar en az metal destekli seramik restorasyonlar kadar dayanıklı olmakta bu da daha estetik restorasyonların yapılmasına olanak vermektedir.Porselen tek başına kırılgan bir materyaldir. Mutlaka alt kısmında dayanıklı bir materyal içermelidir. Yani bir başka ifadeyle, porselen bir kaplamada, kaplamanın içinde porselen dışında bir materyale ihtiyaç vardır. Zirkonyum kimya cetvelinde sertlik açısından demirin üç katı sertliğe sahiptir. Çiğneme basınçları karşısında bu dayanıklılık yeterli olduğundan arka grup dişlerde de rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle full mounth dediğimiz tüm çene kron köprü uygulamalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Zirkonyumlarla yapılan seramikler metal destekli seramiklere göre daha estetik sonuçlar elde etmek mümkündür. Metal destekli porselenler ışığı geçirmeyen mat ve gri bir bariyer oluşturur. Zirkonyum oksit kronlarda bu tabaka beyaz ve çoğu zaman orijinal dişe yakın olduğundan daha uyumlu bir görüntüye sahiptir. Işık geçirgenliğinin yanı sıra diş etlerine tam adapte olduğundan metal destekli kronlara oranla diş etinde istenmeyen mor görüntü Zirkonyum oksit kronlarda yoktur. Kronların eskimesiyle açığa çıkan marjinlerde metal yansıması nedeniyle oluşan ince siyah çizgi beyaz yapısından dolayı Zirkonyum oksit kronlar da olmaz. Alt yapıda metal yerine porselen kullanılması ışık geçirgenliğine izin vermekte buda daha estetik ve doğal protezlerin yapılmasını sağlamaktadır. Ayrıca porselenin dokularla olan uyumunun çok iyi olması yapılan restorasyonların uzun yıllar boyunca sağlıklı olarak kullanılmasına olanak sağlamaktadır.Özellikle metal allerjisi olan bireylerde anti allerjik özelliğinden dolayı zirkonyumun kullanılması bu problemi çözecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

1-Metal desteksiz Zirkonyum esaslı köprüler nerelerde kullanılabilir?

Zirkon’un herhangi bir alerji özelliği bulunmadığı için kullanım alanı geniştir. Tek diş kuron restorasyonları3-6 üyeli köprüler ve implant üstü kron - köprü çalışmalarında rahatlıkla kullanılabilir.
2-Metal desteksiz Zirkonyum uygulama aşamaları nasıldır?

Konvansiyonel yöntemlerle diş prepare edildikten sonra dişlerinizden alınan ölçü ile hazırlanan model üzerine dişlerinizin bir mum modeli hazırlanır. Daha sona bilgisayar destekli bir cihaz ile ölçülerden alınan bilgiler doğrultusunda zirkonyum oksit bloğu aşındırarak dişlerinizin alt yapısını hazırlamaktadır. Aşındırılarak hazırlanan yapılar üzerine uygun renkte seramik yerleştirilerek çalışma tamamlanmaktadır.

3- İmplantlarda üst yapı protez olarak uygulanabilirler mi?

İmplantların üzerine zirkon seramik kuronlar uygulanabilir. Zirkonyum malzemesinin doğası ve sağlamlığı nedeniyle implant üstü zirkonyumda son derece sağlam ve uzun ömürlü olmaktadır. Kolay kolay zarar görmez ve aşınmaz. İmplantın maddesi olan titanyum ile herhangi bir etkileşim göstermezler.

4-Herhangi bir olumsuz Etkisi Var mı?

Zirkon kuronların korozyona uğramadıkları için dişetinde herhangi bir enfeksiyona sebep olmazlar. Eğer hasta ağzı hijyenine dikkat ediyorsa dişetinde sıkıntı yaratmazlar.

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et