Laminate

LAMİNATE DİŞ KAPLAMA VEYA YAPRAK PORSELEN

Laminate yaprak kaplamalar temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Dişlerdeki renk farklılıkları, diş çatlakları ve kırıkları, dolgudan kaynaklanan renk değişimleri için dişin tamamını kesmek yerine sadece ön yüzeyine porselen tırnak uygulayarak estetik uygulama yapılmaktadır.  Porselenin fiziksel özelliklerinin güçlendirilmesi çok daha ince yapılabilmelerini sağlamıştır. Buna bağlı olarak özel yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılan laminaların renk geçirgenliğinin çok iyi olması estetik olarak mükemmel sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Porselen laminalar, diş dokusundan çok az preparasyonla uygulanabilen restorasyonlardır.

Laminate tedavinin klinik uygulama aşamaları kısaca söyledir.

İlk olarak kontrol modeli alınıp değerlendirilme yapılır. Hastanın nasıl bir gülümseme istediği çok iyi değerlendirilmeli, dişler ve ağız yapısıyla ilgili engel teşkil edebilecek durumlar hastaya uygun şekilde aktarılmalı ve tedavi seçenekleri belirlenmelidir. Gerekli durumlarda dişlerin son haline dair bir çalışma modeli hazırlanmaktadır. tedavi planlaması yapıldıktan sonra dişlerin kesim işlemi yapılır. Kesilecek diş sayısına göre bu işlem yaklaşık 1 veya 1,5 saat sürer. Ardından dişinizin tam bir kopyasını elde etmek için ölçü alınır. Diş üzerinden yaklaşık yarım milim'lik aşındırma yapılır. Ölçü alınır. Daha sonra labaratuar aşamasına geçilip porselen laminalar hazırlanır. Hazırlanmış olan  porselen laminalar yapıştırılmadan dişlerin üzerine yerleştirilerek renk uyumuna ve şekillerine bakılır. . Herşey beğenildiyse laminateler özel yapıştırıcılarıyla yapıştırılırlar. Son olarak da, adeziv sistemlerde olduğu gibi, laminatlar da mevcut dişin yüzeyine yapıştırılırlar.. 

Laminateler diş renklenmelerinde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında, ayrık dişleri bitiştirmede (diastema kapama), kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,  rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde, Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) kullanılabilen bir tedavi yöntemidir. Diş yüzeyinde çok az aşındırma yapıldığı için en koruyucu protez uygulamasıdır.

Sık Sorulan Sorular

1-Laminateler kırılır mı?

Doğal dişleri kırabilecek gıdalar, laminalkarında kırılmasına neden olabilir.

2-Laminate tedavisinden kimler yaralanabilir? 

16 yaşından büyük olan kişilerde yaş sınırına bakılmaksızın herkese uygulanabilir Ancak, çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede dişeti tahribatlarının mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz.

3-Laminatelar uzun ömürlü müdür?

Laminatlar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir.

4- Lamineyt veneerlerin abkımı nasıl yapılır?

Bakımının doğal dişlerden bir farkı yoktur. Düzenli olarak fırçalama ve diş ipi kullanımı yeterlidir.

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et